Biserica Domneasca de la Curtea Veche va fi resfintita

Biserica Domneasca de la Curtea Veche ctitorita de domnitorul Mircea Ciobanu in anul 1559 va fi resfintita duminica, 16 iunie. Resfintirea bisericii se face dupa ample lucrari de restaurare si consolidare interioara si exterioara care s-au realizat la acest sfant lacas intre anii 2008 - 2013 cu binecuvantarea si purtarea de grija a Preafericitului Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane. In acesti ani potrivit pr. paroh Gheorghe Zaharia s-au facut urmatoarele lucrari: consolidarea - restaurarea Bisericii, restaurarea picturii, restaurarea catapetesmei, infrumusetarea Bisericii cu mobilier nou sculptat in lemn de stejar, amenajare paviment in jurul sfantului locas.

Biserica Domneasca de la Curtea Veche - Paraclis Patriarhal din anul 2008 - are hramul istoric Buna Vestire (25 martie), iar de la jumatatea sec XIX al doilea hram este inchinat Sf. Cuv. Antonie Cel Mare (17 ianuarie) a carui icoana facatoare de minuni se afla in aceasta sfanta biserica si aduce binecuvantare si mangaiere miilor credinciosi care calca saptamanal pragul Bisericii Sf. Anton - Curtea Veche.