Biserica Sfantul Anton - Curtea Veche isi sarbatoreste hramul

Biserica Domneasca de la Curtea Veche din Bucuresti isi serbeaza de Buna Vestire hramul istoric. Una dintre cele mai timpurii sarbatori inchinate Maicii Domnului, Buna Vestire, este hramul celei mai vechi biserici din Bucuresti, Biserica Domneasca de la Curtea Veche. Aceasta mai este cunoscuta si sub numele de "Biserica Sfantul Anton“ - Curtea Veche, deoarece al doilea hram al ei este sarbatorit pe 17 ianuarie, de Sfantul Antonie cel Mare. In seara zilei de duminica, 24 martie, de la ora 17:00, slujba Vecerniei unita cu Litia a fost oficiata de delegatul Preafericitului Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, arhim. Timotei Aioanei, Mare Eclesiarh al Catedralei patriarhale si Exarh cultural al Arhiepiscopiei Bucurestilor, informeaza basilica.ro.

In ziua hramului, astazi, 25 martie, incepand cu ora 7:30 se va citi Acatistul Bunei Vestiri, apoi de la ora 8:00 se va savarsi slujba Utreniei, iar de la ora 9:30 slujba Sfintei Liturghii va fi oficiata, cu binecuvantarea Patriarhului Romaniei, de catre Preasfintitul Varsanufie Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, inconjurat de un sobor de preoti si diaconi. Sarbatoarea Bunei Vestiri este hramul mai multor biserici parohiale din Capitala: Biserica "Buna Vestire“ - Giulesti, cu hramurile "Buna Vestire“ si "Sfanta Ecaterina“; biserica Parohiei Caramidarii de Sus, cu hramurile "Buna Vestire“ si "Sfantul Nicolae“; Biserica "Buna Vestire“ -Belu; Biserica Delea Noua cu hramurile "Buna Vestire“ si "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil“; Biserica Dobroteasa cu hramurile "Buna Vestire“, "Sfanta Cuvioasa Parascheva“ si "Sfanta Mucenita Filofteia“.

Sursa: ziarullumina.ro