Buna Vestire - hram istoric la Biserica Domneasca de la Curtea Veche

Sarbatoarea Bunei Vestiri este hramul istoric al Bisericii Sf. Anton de la Curtea Veche. In anul 1559, luna septembrie, cand a fost construita Biserica Domneasca de la Curtea Veche de catre ctitorul Mircea Ciobanul, a primit ca hram Buna Vestire.

Dupa incendiul din 23 martie 1847 cand mare parte din orasul Bucuresti a ars, fiind distrusa de foc biserica Sf. Anton Puscarie, din imediata apropiere a Bisericii Domnesti, biserica Buna Vestire de la Curtea Veche a primit ca al doilea ocrotitor pe Sfantul Antonie cel Mare folosindu-se de atunci prescurtarea numelui marelui ava egiptean, Sf. Anton.

Datorita evlaviei credinciosilor la una dintre icoane salvate din incendiul de la 1847 si adusa de la Biserica Sf. Anton Puşcarie la Biserica Domneasca, in timp numele bisericii, in actele oficiale si in constinta populara, a devenit biserica Sf. Anton - Curtea Veche.

Sarbatoarea hramului istoric de anul acesta va incepe cu Slujba Vecerniei unita cu Litia din seara zilei de 24 martie de la orele 17:00.